#153 Czok paradoks - czy poprawia skupienie strzałów breneką?

2020-04-24 Mateusz Stanisz


Strzał z lufy gładkiej uchodzi za mniej precyzyjny ze względu na brak stabilizacji żyroskopowej pocisku. Można ją zastąpić inaczej. Można też próbować wykorzystać tę formę stabilizacji pocisku - z pomocą przychodzą dołączane do lufy końcówki, czyli czoki. Konkretnie czok paradoks - posiadający skrętne bruzdy.

Ważną kwestią, jak zawsze, są załozenia eksperymentu.

Jak stabilizowane są pociski w broni gładkolufowej?

Za pociskiem kulowym do strzelby umieszcza się plastikowy element. Pełni on kilka funkcji. Na początku stanowi przybitkę-uszczelniacz. Proch pali się pod tym elementem, który nie pozwala się wydostać gazom prochowym. Następnie po wyrzuceniu pocisku ten sam element pełni rolę stabilizatora. Jak? W sposób podobny jak lotka od badmintona - ciężka kulka i wydłużony lekki ogonek.

Jakie są plusy i minusy?

Plus - gładka lufa. Prostsza i tańsza produkcja broni.
Minus - pocisk się nie obraca, więc nie możemy kompensować braku wyważenia. O co chodzi? Już tłumaczę. Bardzo negatywnie na celność (powtarzalność) wpływa słabe wyważenie pocisków. Odchylenie środka ciężkości od środka masy powoduje różne następstwa. Tutaj odchylenie toru lotu w konkretnym kierunku. Niedokładność wykonania pocisków jest częściowo kompensowana ruchem obrotowym. W skrócie trajektoria pocisku nie może się odchylić w żadnym kierunku, bo pocisk obraca się i jego cięższa strona jest, co chwila w innym miejscu.

Jak rozwiązano ten problem?

Czasem przez wprowadzenie lekkiego ruchu wirowego, który nie służy stabilizacji. Robi się tak w pociskach do granatnika RPG, niektórych pociskach stabilizowanych brzechwowo i niektórych ...kulach do strzelby. W tych ostatnich przez umieszczenie skośnych bruzd na powierzchni bocznej pocisku. Część osób oczywiście wyznaje zasadę, że spełniają one zupełnie inną funkcję, czyli możliwość przejścia przez czok (rozgniecenia występów w czoku). Tak bywało w niektórych pociskach. Wtedy bruzdy są proste. Skośne powodują celowo, czy nie - obrót pocisku w locie.

Co miałby dać czok paradoks?