#157 Niezależnie od amunicji? Kuloodporka vs 9 para, .357Mag, 9 Makarow, 12, .38SPC, .22LR

2020-06-08 Mateusz Stanisz


Czy to możliwe, że różnorodne pod względem budowy i energii naboje osiągną podobne przebicie? Przecież te "silniejsze" powinny mieć większą zdolność penetracji.


Kwestie przebijalności przeszkód przez dany pocisk są zawsze interesujące. Nawet w gronie laików. Rzadko można jednak spotkać rzeczowe opracowania dotyczące mechanizmów i efektywności przebicia. Częściej mamy do czynienia z badaniami przez strzealanie.

My też wykonaliśmy taki prosty eksperyment z kamizelką kuloodporną i kilkoma rodzajami amunicji. Jest to znacznie prostsze niż próba symulacji i stworzenia modelu matematycznego do obliczenia przebicia.

Wynik jednak nieco mnie zaskoczył. Większość testowanej amunicji (pistoletowa i rewolwerowa) osiągnęła w zasadzie identyczny wynik.

Skąd takie efekty?

Jest kilka czynników. Smukłość pocisku. Obciążenie przekroju poprzecznego. Kształt pocisku. Materiał. Podobny zakres prędkości.
Te zmienne w pewnych zakresach mogły zmieniać się tak, że końcowe przebicie osiągnęło zbliżoną wartość. Dołączając do tego sposób zamocowania kamizelki i sztywność jej podparcia - nie da się wykluczyć poprawności takiego "testu" i jego wyniku.

Strzelaliśmy z ciekawości i dla Twojej ciekawości udokumentowaliśmy, te poczynania ale...