GDR - jakie ślady zostawia broń?

2019-10-23 Mateusz Stanisz


Czasami, we wszelakich filmach, zdarza się scena, w której ktoś analizuje ranę postrzałową. Często też zdarzają się wtedy stwierdzenia, że strzał był oddany z bliska ponieważ zostały charakterystyczne ślady.


Jakie to ślady? Czy faktycznie pozostają na celu? W jakiej odległości oraz co jeszcze pozostawia broń?

W pierwszej kolejności opowiedzmy, co zostaje na celu.

Tak jak widać na naszym filmie - na papierowej tarczy pozostaje sporo brudu. Cząsteczki stałe o różnej wielkości. Tutaj pojawiają się dwa pytania - do jakiej maksymalnie odległości występują oraz co to jest?

Maksymalny dystans na jaki lecą takie cząstki to 0,9 - 1,5 m [https://en.wikipedia.org/wiki/Gunshot_residue]. W naszym przykładzie strzelaliśmy do około 1 m. Na tym dystansie w tarczy znalazły się tylko duże i ciężkie cząstki. Na ekstremalnie małych odległościach widzieliśmy znacznie więcej śladów. W tym również ubrudzenia (bardzo małe cząstki).

Logicznym jest, że dalej mogą dolecieć tylko drobiny o relatywnie dużej masie. Skąd takie cząstki w gazach wylotowych?

Image

Na zdjęciu powyżej widoczna chumra gazów i cząsteczek stałych wyrzuconych z broni podczas strzału.Poza gazami ze spalania prochu z lufy wyrzucane są niedopałki prochu, cząstki stałe po spalaniu, w tym resztki spłonki, drobinki oderwane z łuski, pocisku oraz