
Pociski typu FMJ posiadają otwarte dna. To z kolei powoduje, że w czasie strzału narażają nas na emisję ołowiu, który później wdychamy.
Czytaj dalej »Artykuły ułożone są w kolejności od najnowszego.
Jeżeli potrzebujesz porządku tematycznego - zapraszam na Vortal!
Pociski typu FMJ posiadają otwarte dna. To z kolei powoduje, że w czasie strzału narażają nas na emisję ołowiu, który później wdychamy.
Czytaj dalej »Obecnie na rynku widać spore zainteresowanie, jak i podaż, trenażerów strzeleckich. Jakie one są, do czego służą i czy jest sens ich używać?
Czytaj dalej »Naboje śrutowe do strzelby - w porządku. Naboje śrutowe do rewolwerów - kuriozum, acz znane. Naboje śrutowe .22LR?
Czytaj dalej »Kwestia numeracji śrutu w amunicji do strzelb jest sprawą niezwykle zawiłą. Zacząć można od faktu, że w Polsce możemy zauważyć wspomnianą w filmie, niespójność tej numeracji. Skąd się ona bierze i co warto wiedzieć?
Czytaj dalej »Jak działa broń? Co powoduje, że mechanizmy same się poruszają, broń sama ładuje kolejny nabój i wszystko przebiega sprawnie i bezpiecznie?
Czytaj dalej »Jak działa broń? Co powoduje, że mechanizmy same się poruszają, broń sama ładuje kolejny nabój i wszystko przebiega sprawnie i bezpiecznie?
Czytaj dalej »Czy tani karabinek typu AR 15 jest coś wart? Krótkie podsumowanie 8 miesięcy naszego użytkowania.
Czytaj dalej »Czy stalowy napierśnik osłoni Cię przed jakąkolwiek bronią palną? Jak się to ma do filmu "V jak Vendetta"?
Czytaj dalej »Siła dokręcenia śrub łączących osadę z systemem potrafi zmienić dosyć mocno osiągi broni.
Czytaj dalej »Czym mierzyć prędkość początkową pocisku? Jaki sprzęt wybrać, żeby nie przepłacać? Jakie ma wady, jakie zalety?
Czytaj dalej »Z niewiadomych powodów na polskim rynku karabinków królują konstrukcje oparte o system Stonera (AR-15). Jedną z nich jest tani karabinek firmy FedArm, robiący najwięcej szumu w formie zestawu z dwoma lufami. Konkretnie z dwoma komorami zamkowymi, lufami i łożami - do szybkiej wymiany. Oto wyniki jednego z pierwszych strzelań.
Czytaj dalej »Strzelanie do żelu balistycznego pokazuje wyraźnie aspekty balistyki terminalnej, których nigdy nie zobaczymy na tarczach papierowych.
Czytaj dalej »W pistolecie Alien zastosowano rozwiązania z innych konstrukcji. Jedna z nich jest tak podobna, że można, niemalże, posądzić Laugo Arms o plagiat.
Czytaj dalej »Swego czasu miałem okazję poznać Marcina Izydorczyka - twórcę kanału Firehand. A ostatnio była okazja do krótkiego spotkania i nagrani kilku słów o tym, jak zainteresowaliśmy się bronią. Skąd pomysły na kanał itd.
Czytaj dalej »Kiedy pierwszy raz pokazano nową konstrukcję ze stajni Laugo Arms - wywołała ona ogromny (pozytywny) szum medialny. Czy słusznie? Wydaje się, że tak.
Czytaj dalej »W naszych krajowych warunkach mało kto ma szansę trenować strzelectwo na dystansie większym niż 300 m. Zazwyczaj mało kto może regularnie trenować na dystansie powyżej 100 m.
Czytaj dalej »Strzelby Fabarm szeroko spotykane na naszym rynku, to w dużej części modele bojowe. Wiąże się z tym kilka charakterystycznych cech. Nie zawsze są to same zalety.
Czytaj dalej »Wysokość zamontowania lunety nad osią lufy. Wpływa na rzeczywiste poprawki wprowadzane na celownik w związku z opadem pocisku. Pomaga też wykorzystać zjawisko strzału bezwzględnego.
Czytaj dalej »Czy i dla kogo ma znaczenie umiejscowienie siatki celowniczej w pierwszym lub drugim planie optycznym lunety? Co to w ogóle oznacza? Wszystko na ten temat.
Czytaj dalej »Oto jest pytanie. Warto wiedzieć, czy możemy oceniać rozrzut wiązki śrutu przez analogię, czy też nie. Jeśli tak - wystarczy sprawdzić rozrzut jednego typu naboju i możemy przyjąć, że wiemy jak strzela nasza broń. Jeśli jednak rozrzut zależy od grubości ziarna - to mamy trudniejsze zadanie.
Czytaj dalej »Według PZŁ strzał loftkami (nabojami śrutowymi o grubych ziarnach) jest na tyle nieprzewidywalny, że zakazano ich użycia. Czy faktycznie tak jest? Jak zmienia się rozrzut tak grubego śrutu wraz z dystansem?
Czytaj dalej »Z jakiejś przyczyny utarło się, że niby dłuższa lufa strzela celniej. Skąd ten pomysł - nikt nie wie. Tymczasem mało mówi się o dobieraniu odpowiedniej amunicji do danej lufy. Wynik takiego prostego zabiegu może być zaskakujący.
Czytaj dalej »Czy to możliwe, że różnorodne pod względem budowy i energii naboje osiągną podobne przebicie? Przecież te "silniejsze" powinny mieć większą zdolność penetracji.
Czytaj dalej »Przybitka w rewolwerze czarnoprochowym to kolejny temat na który może natrafić początkujący strzelec. Na forach można się dowiedzieć rzeczy dziwnych i tajemniczych. Na jednym z nich przeczytałem, że kasza jest za twarda i może zdzierać oksydę z wnętrza lufy. Na szczęście ołów jest miękki.
Czytaj dalej »Są specjaliści i osoby uważające się za specjalistów. Ci drudzy twierdzą, że stalowy rdzeń załatwia sprawę przebicia, bo jest stalowy. Oczywiście fakty są zupełnie inne.
Czytaj dalej »Często w filmach widzimy pewne nieścisłości dotyczące użycia lub skuteczności kamizelki kuloodpornej. Czasem widzimy całkowite bzdety. Niestety z braku wiedzy - te mylne informacje są przenoszone do codziennej praktyki.
Czytaj dalej »Strzał z lufy gładkiej uchodzi za mniej precyzyjny ze względu na brak stabilizacji żyroskopowej pocisku. Można ją zastąpić inaczej. Można też próbować wykorzystać tę formę stabilizacji pocisku - z pomocą przychodzą dołączane do lufy końcówki, czyli czoki. Konkretnie czok paradoks - posiadający skrętne bruzdy.
Czytaj dalej »O tym, że długość linii celowniczej wpływa na celność strzału słyszał prawie każdy, kto strzela. Nikt za to nie słyszał o tym, w jakim stopniu wpływa na tę celność.
Czytaj dalej »Fani filmu John Wick na pewno znają scenę szturmu Hotelu Continental z 3 części serii. Pojawia się tam ciekawa koncepcja kombinezonów kuloodpornych i amunicji przeciwpancernej.
Czytaj dalej »Początkujący strzelec szukając wiedzy o tym jak zacząć swoją przygodę ze strzelectwem czarnoprochowym może trafić na informacje, że ładowanie bezpośrednio z prochownicy może być niebezpieczne. Dlaczego?
Czytaj dalej »Wiele osób staje przed dylematem jaką wybrać lunetę do karabinu / sztucera. Często w takich wyborach pomocy udzielają koledzy. Niekoniecznie fachowcy. W myślistwie mało osób zwraca uwagę na wartość kliku na bębnach (czyli przesunięcie punktu trafienia przy regulacji o jedną działkę danej skali). W strzelectwie długodsytansowym - owszem. Tam częściej dyskutuje się o takich sprawach. Niestety zdarzają się w tych debatach błędne założenia.
Czytaj dalej »Części istotne broni to długi temat. Czy strona prawna ma odbicie w rzeczywistej funkcjonalności poszczególnych elementów?
Czytaj dalej »Zainspirowany ilością komentarzy i uprzejmością wielu osób postanowiłem przetestować jeszcze kilka aspektów z poruszanych w poprzednich odcinkach tematów.
Czytaj dalej »Temat jest najwyraźniej interesujący, ponieważ przodował a naszym plebiscycie na kolejny odcinek od początku - nieznacznie ustępując miejsca innym zagadnieniom. Przyszła pora na wyjaśnienie elaboracyjnej ekonomii.
Czytaj dalej »Strzał śrutem z broni krókiej? Nie chodzi o obrzyna. Mówimy o rewolwerze i to czarnoprochowym.
Czytaj dalej »Czy można bezpiecznie chwycić za pistolet, jeżeli spodziewamy się, że napastnik będzie strzelał?
Czytaj dalej »Celowniki optoelektroniczne - lasery. Tym razem wchodzimy w tematykę znaną raczej z filmów i gier, niż codziennej strzeleckiej rzeczywistości. Dlaczego? Czyżby były jednak słabym rozwiązaniem?
Czytaj dalej »Kwestia energii (zwanej siłą, mocą itp.) broni strzeleckiej jest często dyskutowana, a w przypadku broni czarnoprochowej wydaje się być nawet częstszym tematem sporów. Niestety mało kto podaje jakieś rzeczowe dane. Praktycznie nikt też nie stara się prowadzić własnych badań. My podeszliśmy do tego odwrotnie - zbadaliśmy.
Czytaj dalej »Po wielu pytaniach o broń czarnoprochową - w końcu nadarzyła się okazja, żeby nagrać materiał. Jest to pewnego rodzaju wstęp do serii odcinków.
Czytaj dalej »Film i artykuł na temat przyrządów celowniczych mechanicznych spotkał się z ponadprzeciętnie pozytywnym odbiorem. Kontynuujemy temat. Następna grupa to celowniki optoelektroniczne - na początek kolimatory i holografy.
Czytaj dalej »Po pierwszym materiale o KelTecu KSG w czasie poniżej miesiąca pojawiło się ponad 1000 głosów żeby go rozłożyć i pokazać jego budowę.
Czytaj dalej »Duża liczba osób pytała o to, jakie celowniki do jakiej broni będą najlepsze. Oczywiście pozostaje kwestia celu i sposobu użytkowania broni. Sięgnijmy jednak najpierw po nieco teorii.
Czytaj dalej »Na temat tej broni krąży wiele opowieści, a środowisko strzeleckie zdaje się być podzielone na dwa skrajne fronty - fanów i przeciwników tej konstrukcji. Dlaczego należę do pierwszej grupy?
Czytaj dalej »Wybierając okulary strzeleckie powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze stopień ochrony, dalej zniekształcenia obrazu, parowanie, odporność na zarysowania itd. Czy to musi oznaczać, że potrzebujemy drogich okularów? Wcale nie.
Czytaj dalej »Ochrona oczu moim zdaniem jest całkowicie niezbędna. Co z osobami, które używają okularów korekcyjnych? Wystarczą zwykłe okulary czy musimy zakładać dedykowane okulary strzeleckie?
Czytaj dalej »Rykoszet to często używane słowo. W przeważającej mierze stosowane błędnie. Kiedy coś jeszcze nie jest lub już nie jest rykoszetem?
Czytaj dalej »Na temat broni w układzie bezkolbowym (bez kolby właściwej) wypowiadałem się już wcześniej. Były to materiały opisujące karabinek Steyr AUG lub porównujące go do konstrukcji innych karabinków. Tym razem mamy do czynienia ze strzelbą powtarzalną kaliber 12 - zbudowaną w przedziwny sposób. Walory użytkowe? Wygląda na to, że olbrzymie.
Czytaj dalej »Pod materiałem na temat wykorzystania tarcz hamulcowych, w roli celów reaktywnych, posypały się komentarze na temat bezpieczeństwa. Na ile jest to istotne? Pokazujemy to w odrobinę bardziej obszernym teście. Druga część dotyczy samorobnych celów reaktywnych.
Czytaj dalej »Pod materiałem na temat wykorzystania tarcz hamulcowych, w roli celów reaktywnych, posypały się komentarze na temat bezpieczeństwa. Na ile jest to istotne? Pokazujemy to w odrobinę bardziej obszernym teście.
Czytaj dalej »Czasami, we wszelakich filmach, zdarza się scena, w której ktoś analizuje ranę postrzałową. Często też zdarzają się wtedy stwierdzenia, że strzał był oddany z bliska ponieważ zostały charakterystyczne ślady.
Czytaj dalej »Czok to zwężenie lufy śrutowej modyfikujące rozrzut śrucin. Jaki efekt dają poszczególne czoki?
Czytaj dalej »Czy element popychający naboje w magazynku to dosyłacz, podajnik, czy donośnik? Może jeszcze coś innego?
Czytaj dalej »Co będzie jeżeli schowamy się w czasie strzelaniny za ścianą z cegły pustaka albo za drzewem? Czy osłonią nas przed strzałem z pistoletu 9 mm? Z karabinka 5,56 mm? Z “kałasznika”? Z Mosina strzelającego naprawdę silnym nabojem 7,62 x 54 R?
Czytaj dalej »Film John Wick jest dobrze przygotowany pod względem strzeleckim. Jak sprawa ma się z ładowaniem strzelby?
Czytaj dalej »Jeżeli, przyjmiemy bardzo prosty model szacowania wartości odrzutu broni palnej, za pomocą zasady zachowania pędu, to uzyskamy również bardzo proste obliczenia. Niestety nie będą one uwzględniały około połowy wartości odrzutu...
Czytaj dalej »Czy jest ci potrzebna luneta o dużej średnicy obiektywu? Czy może wystarczy mniejsza (i tańsza)?
Czytaj dalej »Czy strzelanie potwierdzi, że miałem rację mówiąc o nieuzasadnionych (obiegowych) opiniach na temat broni w układzie bezkolbowym?
Czytaj dalej »Czemu kaliber 12 jest większy niż kaliber 16 i wynosi 18,4 mm? Co to jest .45? I wiele innych, ciekawych faktów o podstawowej charakterystyce broni.
Czytaj dalej »Od dawna mam świadomość, że wokół broni zbudowanej w układzie bezkolbowym (tzw. “bullpup”), krążą opowieści, opinie i poglądy bez pokrycia.
Czytaj dalej »Czy widziałeś kiedyś broń półautomatyczną? Najprawdopodobniej nie. A już bardzo mało możliwe, że z takowej strzelałeś.
Czytaj dalej »Jak tanio trenować strzelanie długodystansowe - nawet kiedy brak nam porządnej strzelnicy?
Czytaj dalej »5,56 mm karabinek Steyr AUG, to wyjątkowo ciekawa broń. Przyjrzyjmy się jego ogólnej budowie.
Czytaj dalej »Nasza ustawa regulująca posiadanie broni jest dość chaotycznie napisana i dla kogoś "nowego", może być trudną lekturą. Podjąłem się próby wyjaśnienia tych zapisów...
Czytaj dalej »Amunicja pół- i pełnopłaszczowa. Jakie są różnice w działaniu, tych dwóch odmiennych typów, pocisków na cel.
Czytaj dalej »"Strzelba nie ma komory zamkowej tylko baskilę." Chyba twoja... Czyli o głupotach powtarzanych bezmyślnie oraz o tym, czym jest tajemnicza baskila.
Czytaj dalej »Czemu kaliber 12 jest większy niż kaliber 16 i wynosi 18,4 mm? Co to jest .45? I wiele innych, ciekawych faktów o podstawowej charakterystyce broni.
Czytaj dalej »Czy warto w ogóle rozmawiać o zamienności tych dwóch naboi? Przekonał mnie fakt, że nabój 9 mm NATO jest na liście niebezpiecznych dla lufy 9 x 19 mm Para. Chodzi oczywiście o listę instytutu SAAMI.
Czytaj dalej »Ładując magazynek do pistoletu, można nim tak uderzyć broń, że zamek sam spadnie, wprowadzając nabój do komory nabojowej. Jak wykonać taką sztuczkę?
Czytaj dalej »Filmy i gry przekonują nas uparcie o większej sile ognia dwóch pistoletów w relacji do jednej sztuki. To duże kłamstwo.
Czytaj dalej »Też zastanawiasz się czym różni się kolimator i celownik holograficzny? Poza ceną oczywiście. Który jest lepszy? O co w tym chodzi?
Czytaj dalej »W Polsce panuje przekonanie, że nie da się dostać pozwolenia na broń. Osobiście każdorazowo uzyskiwałem pozytywną decyzję o wydaniu pozwolenia na broń, mimo że występowałem kolejno aż o 4 różne rodzaje pozwoleń.
Czytaj dalej »W związku z tym, że materiał przedstawiłem dość wyczerpująco w formie filmu - zapraszam do jego obejrzenia.
Czytaj dalej »Po raz kolejny posłużę się filmem z kanału Omnis Arma na YT. Temat warty przemyślenia i zapamiętania.
Czytaj dalej »Na temat strzelb kaliber 12 i ich odrzutu można usłyszeć wiele dziwnych opinii. Większość to stereotypy powstające przez brak fundamentalnych umiejętności posługiwania się bronią.
Czytaj dalej »Problemy z magazynkami Glocka? Nie da się otworzyć? Trzeba użyć siły ale w odpowiednim punkcie.
Czytaj dalej »