#142 Rewolwer czarnoprochowy - energia strzału.

2019-10-23 Łukasz Stanisz


Kwestia energii (zwanej siłą, mocą itp.) broni strzeleckiej jest często dyskutowana, a w przypadku broni czarnoprochowej wydaje się być nawet częstszym tematem sporów. Niestety mało kto podaje jakieś rzeczowe dane. Praktycznie nikt też nie stara się prowadzić własnych badań. My podeszliśmy do tego odwrotnie - zbadaliśmy.


Czy rewolwer czarnoprochowy przestrzeli skórzaną kurtkę na 100m?

Według pewnego eksperta z Youtube ołowiana kula nie będzie w stanie uczynić tak radykalnej penetracji. Pomijając jednak tą opinię przejdźmy do tego jak my przeprowadziliśmy pomiar energii pocisków wystrzelonych z rewolweru Remington New Army w kalibrze .44 z lufą 8 calową.

Na strzelnicy do pomiaru prędkości użyliśmy radaru balistycznego, co pozwoliło nie tylko na określenie prędkości początkowej ale także na otrzymanie wyników z kilku dalszych odległości. Dzięki tym danym mogliśmy wyliczyć współczynnik balistyczny danego rodzaju pocisków co jest niezbędne do stworzenia tabeli balistycznej.

Sprawdzaliśmy kule o średnicy .454 i wadze 9,2g oraz pociski stożkowe około .45 i 12,7g. Oba rodzaje były wyliczane z sześciu strzałów czyli po jednym bębnie. Wyniki były dość zbliżone więc nie było potrzeby robić większej próby przy tym rodzaju badania.

Na prędkość początkową wpływ mają warunki atmosferyczne więc jeżeli ktoś będzie prowadził pomiary o innej porze roku przy użyciu tych samych naważek i pocisków, wyniki mogą być inne.