#143 Jakie celowniki do jakiej broni? Cz.3 Laser - efektywny czy efektowny?

1970-01-01 Mateusz Stanisz


Celowniki optoelektroniczne - lasery. Tym razem wchodzimy w tematykę znaną raczej z filmów i gier, niż codziennej strzeleckiej rzeczywistości. Dlaczego? Czyżby były jednak słabym rozwiązaniem?


Przeznaczenie tych celowników

Pomimo, że często widzieliśmy sceny filmowe z wykorzystaniem laserów, to niestety rzadko były one zgodne z praktyką.

Celownik laserowy dobrze nadaje się do strzelań nocnych. Można go wtedy wykorzystać na każdej możliwej broni strzeleckiej (może z wyłączeniem granatników).

Nie należy jednak traktować lasera, jako zasadniczego celownika.

W dzień laser - zwłaszcza czerwony, nic nam nie daje. Jest słabo widoczny lub niewidoczny wcale. Laser zielony o większej mocy - będzie widzialny ale na niedużych odległościach i raczej nie w nasłonecznionych miejscach.

Celowanie laserem jest szybsze i prostsze - przez co znowu szybsze. Zapewnia też możliwość ciągłej obserwacji celu i otoczenia.

Laser jest celownikiem, który jako jedyny pozwala nam zachować praktycznie pełne pole widzenia. Nawet broń, na której mamy laser nie przesłania nam otoczenia, bo nie musimy trzymać jej blisko twarzy.

Laser jako celownik zapasowy nie koliduje z innymi przyrządami celowniczymi. W przeciwieństwie do np. zapasowych celowników mechanicznych, które muszą być dobrane tak, żeby wchodziły w wizjer kolimatora lub były odchylone w bok. Ewentualnie trzeba zdjąć celownik, który przestanie działać.


Dodatek do latarki?

Dosyć oczywistym użyciem lasera będzie wykorzystanie go jako prosty, dostępny, mały i skuteczny celownik nocny. Zwłaszcza do pistoletu, gdzie nie zamontujemy noktowizji.

Jeżeli ktoś przewiduje użycie broni palnej w nocy i zamierza założyć na niej latarkę, to warto rozważyć połączenie latarka i laser.

Obecnie mamy sporo dostępnych opcji tego typu urządzeń. Skoro już nosimy relatywnie ciężką baterię, to czemu nie dodać maleńkiego lasera? Nie zmieni ani masy, ani wymiarów broni, a może się okazać przydatny.

O typach laserów więcej za chwilę.


Poniżej tabela podsumowująca główne zalety i wady omawianych celowników: