#188 Trenażery strzeleckie - czy jest sens? WSTĘP

2021-10-16 Mateusz Stanisz


Obecnie na rynku widać spore zainteresowanie, jak i podaż, trenażerów strzeleckich. Jakie one są, do czego służą i czy jest sens ich używać?

Czym jest trenażer strzelecki?

No właśnie... Nazwa wskazuje, że jest to urządzenie (przyrząd) służące do trenowania strzelectwa. Przejdźmy więc od razu do tego, co trenażer ma robić - tak będzie szybciej.

Do czego służą trenażery?

Do trenowania. To oczywiste ale często pomijane zadanie tych urządzeń. Zazwyczaj trenażery pozwalają na trenowanie konkretnych umiejętności, czyli wybranych składowych danego typu strzelań. Występują również trenażery, które usiłują odwzorować strzelanie w pełni. Każdy, kto uprawia jakiś sport wie, że aby trenować bieganie do maratonu - nie biega się maratonu, tylko krótkie odcinki z jakimś założonym celem. Podobnie w strzelaniu - 'odstrzelanie konkurencji' nie jest najlepszym rodzajem treningu, chociaż również potrzebnym. Częściej powinno się trenować wybrane zagadnienia, elementy, które są słabsze lub wymagają ciągłych powtórek. Do treningu takich wybranych zagadnień nie musimy strzelać. Wystarczy urządzenie, które pozwala ćwiczyć konkretną czynność. Czasem bez wychodzenia z domu. Jeżeli nie do końca wiemy, co powoduje słabe wyniki w strzelaniu - tutaj znowu mogą nam pomóc trenażery. Ich kolejną rolą jest monitorowanie całego procesu oddawania strzału i pokazywanie danych, które mogą nam podpowiedzieć, co robimy źle. Nieświadome przyruchy trudno jest wykryć. Użycie dodatkowych urządzeń naprawdę to ułatwia.

Oczywiście trenażery są szeroko stosowane również do obniżenia kosztów strzelania. Większość z nich po zakupie nie generuje dalszych kosztów. Można ćwiczyć ile tylko chcemy.

Bardziej złożone trenażery pozwalają ćwiczyć sytuacje, których nie da się ćwiczyć na strzelnicy (lub mało jest obiektów, na których można). Są to np. strzelania do celów ruchomych, strzelania z pojazdów, łodzi lub do pojazdów. Strzelania zespołowe. Scenariusze o skomplikowanej budowie (negocjacje, zakładnicy, osoby postronne). Są również rozwiązania do symulacji strzelań długodystansowych, nawet z uwzględnieniem balistyki i pogody.

Trenażery pozwalają również trenować, kiedy normalnie nie możemy strzelać. Jednym z przykładów jest silny wiatr w kontekście strzelania do rzutków, okresowo zamknięte strzelnice etc.

Jakiego rodzaju są to urządzenia i jak je podzielić?

Uważam, że obecnie możemy wyróżnić 5 głównych grup: 

  • trenażery laserowe 

  • czujniki na broni

  • przyrządy do treningu fizycznego

  • urządzenia (rozwiązania) do treningu bezstrzałowego

  • trenażery strzałowe

Jak to wygląda w praktyce?