#193 FMJ czy CMJ? Które zdrowsze na strzelnicę?

2021-11-14 Mateusz Stanisz


Pociski typu FMJ posiadają otwarte dna. To z kolei powoduje, że w czasie strzału narażają nas na emisję ołowiu, który później wdychamy.

Najczęściej stosowanym pociskiem jest pocisk typu FMJ - z ang. Full Metal Jacket (dosłownie pełny płaszcz metalowy) - w Polsce nazywany Pełnopłaszczowym. Oznacza, to że płaszcz zakrywa szczelnie wierzchołek. Nie występują otwory, nacięcia, groty ołowiane lub polimerowe. Jest to również podstawowy typ pocisku wojskowego, ze względu na przepisy międzynarodowe.

 

Najczęściej stosowane typy pocisków "rozszyfrowaliśmy" w tym katalogu: Katalog Pocisków Omnis Arma.

 

Pocisk FMJ posiada dobre właściwości penetracji i praktycznie nie odkształca się w celu. Jego budowa jest jednak niekorzystna dla osób trenujących na strzelnicach zamkniętych. 

Chodzi o sposób wykonania pocisku - zawijanie płaszcza na rdzeniu i zakańczanie na krawędzi dna. Jeżeli widziałeś taki pocisk po strzale, wiesz, że w dolnej części widać ołów. W czasie strzału, w lufie, panuje bardzo wysokie ciśnienie (wg norm do 450 MPa w zależności od naboju) oraz bardzo wysoka temperatura (powyżej 2000 st. Celsjusza). To powoduje topienie się ołowiu. Ten ołów po wyrzuceniu z lufy wdychamy w formie drobinek lub formie gazowej. 

 

Wielu instruktorów pracujących stale na strzelnicach zamkniętych jest zatruta ołowiem.

 

Od pewnego czasu, wraz ze wzrostem świadomości, dąży się do używania w takich obiektach innego typu pocisków - pocisków CMJ.

 

Pocisk typu CMJ - z ang. Closed Metal Jacket (dosłownie zamknięty płaszcz metalowy). Czym różni się od poprzedniego? Właśnie tym, że rdzeń jest całkowicie zakryty ze wszystkich stron. Istnieją różne sposoby na osiągnięcie takiego efektu. W materiale filmowym, wspomniałem o pokryciach galwanicznych, które są teraz bardzo popularne ze względu na łatwość produkcji i niską cenę końcową pocisku. Pociski są pokrywane metodą galwaniczną (elektrochemiczne),  w efekcie czego na całej powierzchni tworzy się warstewka miedzi o równej grubości. 

 

To jednak nie jest jedyne wyjście.